Müzik : Mete Gökçe

Birbirinden farklı insanların birbirinden farklı sesleri bir arada belirli bir düzen ve ahenk içerisinde müziğe dönüştürmesine çoğu zaman şahit olmuşuzdur.

 

Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak birlikte hareket edebilmenin en güzel örneğini verir bize koro...

 

Toplumsal bir derstir belki de.

Merhabalar Mete Gökçe müziğe nasıl başladı?

 

 

Bu çok iç içe bi konu. Müziğe bulaşmam küçükken ortaokul yıllarında halamın beni ve kardeşimi her hafta sonu Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın sabah konserlerine düzenli olarak götürmesi ve müziğin içine kapanık bi çocuk olarak gizlice benim içime yerleşimi olarak adlandırabiliriz. Ben mi müziğe bulaştım müzik mi bana bulaştı onu bilemiyorum. Daha sonraları ortaokul yıllarında küçük müzik kurslarında önce org dersleriyle, sonra piyano dersleriyle devam ettim. Liseden sonra ki güzel sanatlar lisesi mezunu değilim, müzik bölümü sınavlarına hazırlandım. Bu şekilde müzik hayatım devam etti.

Konrul Vocal Ensemble nedir?

 

Önce ismimiz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Korosu'ydu. Daha sonra üniversite içinde bu koroya daha özel bir isim bulalım istedik. Koronun temelinde ürettiğimiz her şeye koristlerle birlikte karar veriyoruz ve dedik ki bu koroya bizi daha iyi anlatan güzel bir isim bulalım. Yine korist arkadaşlardan güzel bir isim geldi."Konrul" anka kuşunun diğer bir ismi. Anka Kuşu'nun felsefesini barındırıyor. Küllerinden yeniden doğmak. Koro müziğiyle çok uyuşan bir tanım bu. Çünkü sürekli yenileşiyorsunuz. Koristleriniz bi süre sonra mezun oluyor, alttan yeni öğrenciler yeni koristler geliyor sürekli bir yenilenme yaşıyorsunuz. Gelmiş olduğunuz çizgiyi hep iyi bir noktada tutmak gerekiyor. O yüzden hep küllerinizden yeniden doğmanız gerekiyor. Konrul'unfelsefesi kısaca bu.

Konrul Vocal Ensemble hariç yönettiğiniz başka korolar var mı?

Öncelikle oluşturmuş olduğumuz 100 Ses Koro okulu var.  100 Ses koro okulu yerli ve yabancı akademik kadrosuyla Türkiye ve K.K.T.C'de, akademik ve toplumsal eğitimleri içerisinde barındıran bir okul. Okul içerisinde Türkiye ve K.K.T.C.'den yaklaşık 30 farklı üniversitedeki gençlerden oluşan gençlik koromuz ve Koro şefi ve Müzik öğretmenlerinden oluşan 100 Ses Eğitimciler Koromuz var. Bu koroların genel şefliğini ve okulun genel sanat yönetmenliğini yürütüyorum. Bunun yanında birçok koro organizasyonunda görevler üstlenmekteyim. Çanakkale'de çok önemsediğim Çanakkale Barış Korosu ile çalışıyorum. O da toplumsal bir proje. Orda da büyüklere çocuk şarkıları söyletiyoruz. Türkiye'deki çocuk korolarının öneminden bahsetmek istiyoruz. Maalesef ki müzik öğretmeni 10.000'e yakın olan bir ülkede çocuk koroları üretimleri düşük bir seviyede.Bunun nitelikli ve nicel olmasını istiyoruz. Çanakkale Barış Korosu bu nedenle en büyük heyecanlarımdan birisi.

Konrul Vocal Ensemble hangi festivallere katıldı?Nerelerde konserler verdi?

2004 yılından bu yana Çanakkale'de bulunmaktayım. Bu zamana kadar Çanakkale'den dışarıya yaklaşık 100.000 kilometre yol yapmış bulunmaktayız. Konrul, Türkiye'deki hemen hemen bütün koro festivallerinde  yer alıyor. Bir çok bireysel konserler, atölyeler gerçekleştiriyor. Bundan sonraki hedefimiz tamamen Avrupa'ya açılmak. Çanakkale'de bu kadar üretim yapmış bir koronun daha iyi sahiplenilmesini ve Türkiye'yi Avrupa'da daha çok temsil eden bir noktaya gelmesini arzu ediyorum.

Türkiye'deki koro festivallerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Koro müziğindeki festival kültürü Türkiye'deki koro müziği hareketliliğini çok heycanlandıran en temel ögelerden biri. Koroların bir araya gelip etkileşimler içine girdiği bir organizasyon. Türkiyede yaklaşık 11 tane koro festivali ya da şenlik organizasyonu var. Bunların hepsi farklı yapılarda. Koro festivalleri koro müziğine ciddi bir hareketlilik getirdi ama bunu toplumsal anlamda bütünleştiremedik. Toplumun koro müziği izleme kültürünü yukarı çıkartmamız gerekiyor. Bu anlamda festivaller arasında eş güdümlü çalışıp ortak bir zeminde festival kültürü yaratmak istiyoruz.

Çanakkale Korolar Festivalinden biraz bahsedebilir misiniz?

 

7-12 temmuz 2015'te üçüncüsünü gerçekleştirdik, iki yılda bir gerçekleştiriyoruz. Festivalimizin ana teması "bir hafta birlikte yaşayalım ve bunu toplumla da paylaşalım". Salon konserlerimizin yanında biz sokaklara da iniyoruz, halk ile buluşuyoruz. Bunun gittikçe daha da büyümesini istiyoruz. Şimdi 2017 yılına hazırlanıyoruz. Bir önceki festivalde 1200 kişiyi ağırladık, genel olarak 3.000 kişilik bir festival organizesine doğru ilerliyoruz.

Avrupa'daki Koro Festivalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Avrupa'da birlikte müzik yapma kültürünü kiliselerden gelen korolara dayandırabiliriz. Avrupa'da inanılmaz bir koro festivali hareketliliği var. Avrupa festivallerinin hepsinde ortak bir sistem var. Oradaki ödül sistemlerinin ana temeli koroları özendirmek ve başarı güdümlenmesi yaratmak. Türkiye'de var olan koroların bir çoğu Avrupa'daki büyük festivallere gidebilecek vebelli kategorilerde sahne alabilecekken maddiyat sorunuyla karşılaşıyor. Bu kültürleri yükseltip Avrupa koro müziğiyle daha çok buluşmamız gerekiyor. Böylece Türkiye'den sadece bir kaç koronun gitmesi değil de daha çok koronun gidip temsil yapabilecek noktalara ulaşmasını temenni ediyorum. Dileğim daha çok koronun festivallere katılıp  Türkiye'yi temsil etmesi bunun temelini de maddiyat oluşturuyor.

Daha zamanı gelmedi ama ileride mutlaka yapacağım dediğiniz neler var ? 

Yaşamım şu anda gerçekten koro müziğine adanmış gibi duruyor. Doktora programımı tamamladıktan sonra koro müziği alanında akademik bir oluşumun başlamasını istiyorum. Bu alanda çalışmalarım var. Koro etki alanı çok geniş  bunu akademik alanda yapacak bir sistem hayal ediyorum.

Korolardaki koristler sizin için neler ifade ediyor koristlerle ilişkileriniz nasıl?

Şef olduğunuz için bir topluluğu idare ediyorsunuz. Koristler bir koronun olmazsa olmazı. Onlar olmadan müzik yapamazsınız. Ben aile kavramını çok seviyorum. Aile birlikte sohbet edebilen,bazen birbirine kıza bilen ama bu kızmayı birlikte daha iyiye varabilmek adına yapan, birlikte hareket edebilen, üretebilen bi topluluk. Koristlerde sadece iyi şarkı söylemenin dışında iyi bir insan olabilme, duygusunu ön plana çıkarabilme, disipline çok önem veriyorum çünkü üretim ancak disiplinle olabilir. Koristlerimle aramdaki ilişki birlikte üretim yapma ve birlikte nefes alma üzerine kurulu. Gençlerin koro kültürü ve o kültürü taşıyabilen iyi bir insan modeliyle yetişmesini ve hayatta her  alanda güçlü olmalarını istiyorum. Bu sebeple onların yaşamlarına biraz müdahalede bulunuyorum. Üretimlerimizde ortak akıl yürütüyoruz. Ben onların şefiyim ama onların da fikir ve düşüncelerini alıyorum. Böyle bir çalışma prensibim var.

Son vuruşu nasıl yapmak istersiniz?

 

Öncelikle teşekkür ederim. İnteraktif bir dergide koro müziğine yer verilmesi koro müziğinin önemsendiğini gösteriyor. Son vuruşu kısaca şöyle yapalım; Bir toplumun birlikte şarkı söyleyebilmesinin temeli korolara dayanıyor. Çünkü  koro birlikte şarkı söylemenin en temel yapısı. Bunu başarabilirsek ülkece de ortak sesler çıkarabileceğimize inanıyorum. Bu çok zor aslında ama gençlerden de çok umutluyuz. Onların kendi yaşamlarına ve gelişimlerine yatırım yapmalarını istiyorum. Bu şekilde benim koro müziği yolculuğum devam ediyor.

Template not found
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir